Събиране и третиране
Пластмаса
Какво събираме
Екипът ни е експерт в различни видове пластмаса и има специфично ноу-хау в тяхното третиране. Ние работим с:
- ПЕВН (LDPE) – найлон, стреч фолио и др.
- ПЕТ (PET) – бутилки минерална вода, безалкохолни напитки, бира и др.
- ПП (PP) и ПЕНН (HDPE)– каси (от безалкохолни напитки, бира, хляб и др.), бидони, туби, кофи (без цимент и вар), маси, столове, капачки и др.

Нашите услуги
Нашите дружества разбират жизненоважната необходимост от правилно събиране и третиране на пластмасови отпадъци, за да се създаде ресурс за по-нататъшна повторна употреба. Смесването на различни видове отпадъци може да доведе до проблеми при производството на нов продукт поради различния им състав и да попречи на процеса на рециклиране. Ние предоставяме следните услуги:
- Създаваме профил на клиента и разбираме неговите специфични нужди
- Осигуряваме необходимата техника на място и организираме позиционирането й
- Създаваме персонализиран график за събиране на отпадъци
- Координираме и извършваме обработка на предоставената хартия (окачествяване, сортиране, балиране)
- Свързваме клиентите с най-подходящите съоръжения (напр. фабрики за рециклиране) и транспортираме до обектите
След като съберем пластмасовия отпадък, извършваме проверка и окачествяване. Измерването на влагата и проверката за външни елементи (замърсители) различни от пластмасови отпадъци е важна стъпка, за да се осигури висококачествена рециклируема пластмаса. Различните видове пластмаси са замърсител един за друг и не трябва да бъдат смесвани.
Отпадъците, разделени след окачествяване, се прехвърлят към специализираните дружества в Унитрейд Рисайклинг въз основа на техните характеристики. Ние инвестираме изключително в развитието на нашата вътрешна комуникация и сътрудничество, за да се възползваме от синергията, да намалим количеството отпадъци, изпращани на депа, и за да допринесем към опзаването на околната среда.
Пластмаса
Пластмасата заема огромна роля в нашето ежедневие. Колосалното ѝ разпространение през последните 40 години създава глобален проблем и в днешно време замърсяването с пластмаса представлява едно от най-належащите екологични предизвикателства. Към днешна дата в световен мащаб човечеството успява да събере само 10 % от произведената пластмаса.
Думата ,,пластмаса,, описва всеки материал, направен от полимери – материали, направени от дълги, гъвкави вериги от молекули. Повечето от днешните пластмаси са получени от изкопаеми горива. Пластмасите се идентифицират със специални Кодове за рециклиране (RIC – Resin identification code), които са разработени през 1988 г. от Сдружение на пластмасовата индустрия (организация в САЩ, известна днес като Асоциация на пластмасовата индустрия). Тази кодова система е приета и в Европа и е регламентирана в Директивата за опаковките. Има седем кода и всяко число представлява различен вид пластмаса. Най-често използваните материали за производство на опаковки са: полиетилен – високо (LDPE) и ниско налягане (HDPE), полипропилен (PP), поливинилхлорид (PVC), полиетилен терефталат (PET) и полистирол (PS).
